Antena 3 CNN Sport Gimnastul Andrei Muntean, medaliat cu bronz la sărituri, la Universiada de la Taipei

Sursa foto: Foto: Pixabay.com
23 Aug 2017   •   12:06

Gimnastul Andrei Muntean a obţinut, miercuri, medalia de bronz în finală la sărituri, la Universiada de la Taipei.

Potrivit News.ro, Andrei Muntean s-a clasat pe locul 3 (medie de 14,600, după ce a fost notat cu 14,800 la prima săritură şi cu 14,400 la cea de-a doua). Medalia de aur i-a revenit lui Audrys Nin Reye (Republica Dimonicană, 14,783).

Tot miercuri, în finală la paralele, Larisa Iordache s-a clasat pe locul 5 (13,800), medalia de aur fiind câştigată de rusoaica Daria Spiridonova (14,233).

Prima medalie pentru România a fot câştigată, marţi, de Larisa Iordache – aur la individual-compus.

În concursul pe echipe, doar la masculin, România a fost pe locul 14 (230,050 puncte).

România este reprezentată la Taipei de 91 de sportivi, care concurează la atletism, haltere, tenis de masă, volei masculin, înot, sărituri în apă, baschet masculin, polo masculin, gimnastică artistică, scrimă şi judo.