Antena 3 CNN Sport Tenis Irina Begu, calificare spectaculoasă în sferturi la Madrid

Irina Begu, calificare spectaculoasă în sferturi la Madrid

04 Mai 2016   •   16:44

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA Premier de la Madrid, dotat cu premii totale de 4.771.360 dolari, miercuri, după ce a întrecut-o pe Christina McHale (SUA), cu 6-7 (6), 6-4, 6-4, scrie agerpres.ro.

Begu (25 ani, 34 WTA) s-a impus după două ore şi 37 de minute în faţa unei adversare de 23 de ani, care ocupă locul 59 în lume.

În primul set, cele două au mers cap la cap, iar în tiebreak Begu a ratat o minge de set, la 6-5 în favoarea sa. În setul secund, Begu a fost condusă cu 2-0, dar a reuşit să întoarcă scorul şi să facă 4-3, impunându-se cu 6-4. În decisiv, după ce McHale a luat primul ghem, Begu a câştigat trei ghemuri la rând şi s-a desprins la 3-1. Americanca a reuşit să egaleze, 3-3, dar Begu a câştigat din nou pe serviciul adversarei şi a fructificat avantajul, încheind cu 6-4.

McHale câştigase prima confruntare dintre cele două, în 2008, la San Diego, în primul cu 6-2, 6-3.

Begu şi-a asigurat un cec de 114.560 euro şi 215 puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe învingătoarea dintre Simona Halep şi Timea Bacsinszky.