Antena 3 CNN Sport Tenis Meci-premieră pentru Halep. Cine ar putea să-i fie adversară in sferturi

Meci-premieră pentru Halep. Cine ar putea să-i fie adversară in sferturi

30 Sep 2015   •   10:04

Jucătoarea americană de tenis Venus Williams, locul 24 WTA, a învins-o, miercuri, pe Carla Suarez Navarro (Spania), cap de serie numărul 7 şi locul 10 WTA, scor 6-3, 6-4, în optimile de finală ale turneului de la Wuhan (China), şi ar putea să o întâlnească pe Simona Halep în sferturile competiţiei.Williams s-a impus după o oră şi 29 de minute.

În optimile de finală de la Wuhan, Halep, principala favorită a competiţiei şi locul 2 WTA, va juca, miercuri, nu înainte de ora 13.30, în premieră, împotriva sportivei britanice Johanna Konta, locul 66 WTA, venită din calificări.

Simona Halep (24 de ani) şi Venus Williams (35 de ani) s-au întâlnit de patru ori în carieră, americanca impunându-se în trei rânduri. Halep a câştigat ultimul meci dintre cele două, în optimile de finală ale turneului de la Roma din acest an, scor 6-2, 6-1. Anterior, Williams s-a impus în primul tur al turneului de la Madrid, în 2012, scor 6-1, 4-6, 7-6 (6), în runda inaugurală a turneului de la Roma, în 2012, scor 6-3, 6-4, şi în optimile de finală ale turneului de la Tokyo, în 2013, scor 4-6, 7-5, 6-3.