Antena 3 CNN Sport Tenis Serena Williams, prima finalistă de la Turneul Campioanelor

Serena Williams, prima finalistă de la Turneul Campioanelor

de M.T.    |    25 Oct 2014   •   12:19

Duelul dintre Simona Halep şi liderul mondial Serena Williams se poate repeta în finala Turneului Campioanelor.

Americanca a reuşit să se califice în ultimul act la Singapore, după ce a învins-o în trei seturi pe Caroline Wozniacki, locul 8 WTA.

Williams a revenit de la 0-1 la seturi şi de la 4-5 în setul decisiv pentru a se impune cu 2-6, 6-3, 7-6, la capătul a două ore şi 13 minute de joc.

Este pentru a treia oară la rând când Serena Williams va juca finala Turneului Campioanelor, jucătoarea de 33 de ani câştigând competiţia atât în 2012, cât şi în 2013.

În cealaltă semifinală, de la ora 13, Simona Halep, câştigătoarea grupei roşii, o va întâlni pe poloneza Agnieszka Radwanska, a şasea jucătoare a lumii.

În acest an, scorul duelurilor directe dintre cele două jucătoare este egal, 1-1.

În cazul în care va reuşi să câştige, Halep va juca finala Turneului Campioanelor la chiar prima prezenţă în competiţie.

Halep şi Williams s-au întâlnit şi în faza grupelor, românca reuşind una dintre cele mai spectaculoase victorii ale carierei, 6-0, 6-2, în doar o oră şi 5 minute.