Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal CSM Bucureşti a obţinut o victorie mare cu Ferencvaros

CSM Bucureşti a obţinut o victorie mare cu Ferencvaros

Sursa foto: Foto: csmbucuresti.ro
de S.T.    |    07 Apr 2017   •   22:03

CSM Bucureşti a învins echipa maghiară Ferecvaros TC-Rail Cargo Hungaria Budapesta cu scorul de 30-25 (17-15), vineri seara, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Capitală, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana Europei a obţinut o victorie dătătoare de speranţe în calificarea la turneul Final4 al competiţiei, după un final de excepţie.

CSMB a marcat primul gol al meciului, dar apoi a fost echipa care a fost în urmărirea formaţiei maghiare, până în minutul 12, când campioana României a trecut din nou în avantaj, 8-7. CSM a avut în premieră avantaj de două goluri în minutul 16, 10-8, pentru ca în minutul 21 gazdele să se desprindă la 14-10. Diferenţa maximă de pe tabelă s-a înregistrat în minutul 24, 16-11.

Echipa antrenată de suedezul Per Andre Johansson, la primul său meci pe banca ''tigoricelor'', a avut un final de repriză mai slab şi oaspetele s-au apropiat la două goluri, 17-15.

În min. 33, Ferencvaros a venit la un singur gol, 17-16. CSMB a mai condus la trei goluri, 20-17 (35), 21-18 (37), 22-19 (38). Ferencvaros s-a apropiat la un singur gol, 24-23 (52). Deţinătoarea trofeului a mărit din nou diferenţa la trei goluri, 26-23 (55), iar finalul a fost incandescent.

Cei peste 4.000 de spectatori din Sala Polivalentă au urmărit în picioare ultimele minute, în care Ferencvaros a avut atacul la 27-25 pentru CSM, însă Mehmedovic a interceptat şi a marcat pe contraatac. CSMB s-a apărat excelent şi a blocat un nou atac, iar Bazaliu a mărit scorul la 29-25, pentru Brădeanu să marcheze ultimul gol al meciului, 30-25.

Sursă: Agerpres