Antena 3 CNN Sport Alte sporturi România a ratat podiumul în proba de 8+1 feminin de la CM de canotaj

România a ratat podiumul în proba de 8+1 feminin de la CM de canotaj

de M.T.    |    02 Sep 2011   •   16:49

România a ratat podiumul probei de 8+1 feminin din cadrul Campionatelor Mondiale de canotaj de la Bled (Slovenia).

Echipajul format din Maria Diana Bursuc, Ionelia Zaharia, Cristina Grigoraş, Irina Dorneanu, Adelina Cojocariu, Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Eniko Mironcic şi Teodora Ghidoiu a terminat finala pe locul 4, la numai 71 de sutimi de medalia de bronz.

În ciuda faptului că nu a reuşit să câştige o medalie, România şi-a asigurat calificarea la Jocurile Olimpice de la Londra din 2012.

Proba de 8+1 feminin, la care România a cucerit şapte titluri mondiale de-a lungul timpului, a fost câştigată de Statele Unite (foto), cu un timp de 6:03.65, Canada (6:04.39) şi Marea Britanie (6:06.03) completând podiumul.

Într-o altă finală, care a avut loc joi, echipajul feminin de dublu rame fără cârmaci, format din Camelia Lupaşcu şi Nicoleta Albu, s-a clasat pe locul 5 obţinând, de asemenea, calificarea la JO 2012.

La Mondialele din Slovenia, România a fost reprezentată de cinci echipaje, dar nu a cucerit nicio medalie.