Antena 3 CNN Sport Fotbal extern PSV a câștigat Cupa Olandei pentru a noua oară

PSV a câștigat Cupa Olandei pentru a noua oară

08 Apr 2012   •   22:49

Fostul internațional olandez Phillip Cocu a obținut primul trofeu al carierei de antrenor, la 28 de zile după ce a preluat funcția de antrenor principal al formației PSV Eindhoven, echipa sa câștigând finala Cupei Olandei, scor 3-0, cu Heracles Almelo.

Cocu, care este și asistent al lui Bert van Marwijk la echipa națioanlă, a preluat echipa de la Fred Rutten, care a fost demis luna trecută.

PSV a început impresionant și și-a creat cinci ocazii de gol în primele 20 de minute, dar Jermain Lens a ratat ținta de două ori, iar când i-a pasat excelent lui Dries Mertens, belgianul a fost oprit de portarul Remko Pasveer.

Ola Toivonen a deschis totuși scorul pentru PSV în minutul 31, iar Heracles, care a debutat în finala Cupei după ce a trecut de AZ Alkmaar în semifinale, nu a reușit să amenințe deloc poarta lui PSV. O pasă lună a lui Erik Pieters a ajuns la Mertens care a trimis cu capul de la 16 metri, în minutul 56, pentru 2-0, iar câteva minute mai târziu Lens a stabilit scorul final.