Antena 3 CNN Sport Fotbal intern LIGA I. CFR Cluj, învinsă pe teren propriu de FC Braşov

LIGA I. CFR Cluj, învinsă pe teren propriu de FC Braşov

de M.T.    |    04 Noi 2014   •   08:08

Steaua îşi consolidează poziţia de lider în Liga I, după ce ocupanta locului 2, CFR Cluj, a pierdut surprinzător meciul de pe teren propriu cu FC Braşov, scor 1-2.

După 13 etape, roş-albaştrii au un avans de 5 puncte în fruntea clasamentului, echipa antrenată de Costel Gâlcă profitând şi de pasul greşit al celor de la Petrolul, care nu au obţinut decât o remiză pe teren propriu cu Oţelul Galaţi.

Clujenii au început bine meciul din Gruia, Chanturia reuşind să deschidă scorul în minutul 6, dintr-o lovitură de la 11 metri.

Oaspeţii au egalat însă cu un minut înainte de pauză, tot din penalty, prin Constantinescu, acelaşi jucător marcând golul victoriei pentru FC Braşov în minutul 83.

Antrenorul clujenilor, Vasile Miriuţă, a pus eşecul pe seama situaţiei financiare a clubului şi a avertizat chiar că echipa ar putea să nu facă deplasarea la Botoşani, pentru meciul din etapa următoare.

„Nu am ce să le reproşez băieţilor. În urmă cu o lună am tras un semnal de alarmă, dar nu poţi juca fără bani. Nu ştiu cum să-i motivez. Dacă nu se va rezolva săptămâna asta, nu ştiu cine va mai juca aici. Nu se poate face performanţă fără bani, mai bine punem lacăt şi ne vedem fiecare de treaba noastră”, a spus Miriuţă, la finalul întâlnirii.

„Din câte ştiu, fotbaliştii nu mai vor să joace în meciul cu Botoşani. Există posibilitatea să nu facem deplasarea la Botoşani”, a adăugat antrenorul ardelenilor.

Liga I, rezultate etapa a 13-a

Steaua - Dinamo 3-0 (Szukala 45+3, Papp 78, Keşeru 80)
Gaz Metan - U Cluj 1-1 (Llullaku 39 / Creţu 84 autogol)
CSU Craiova - FC Botoşani 2-1 (Băluţă 28, Brandan 72 / Vaşvari 32 pen)
Astra - Ceahlăul 2-1 (Budescu 43 pen, Bukari 87 / Pavel 51)
Viitorul - ASA Tg. Mureş  0-0
Petrolul - Oţelul 0-0
CFR Cluj - FC Braşov 1-2 (Chanturia 6 pen / Constantinescu 44 pen, 83)

Clasament Liga I: 1.Steaua 31p, 2.CFR Cluj 26p, 3.Petrolul 25p, 4.Astra 24p, 5.ASA Tg. Mureş 23p... 13.Ceahlăul 13p, 14.Pandurii 11p (12j), 15.Concordia 11p (12j), 16.Rapid 9p (12j), 17.Oţelul 7p, 18.CSMS Iaşi 6p (12j)