Antena 3 CNN Sport Tenis Ana Bogdan, în turul al treilea la Australian Open. E cea mai importantă performanţă din carieră

Sursa foto: Foto: Facebook/ Ana Bogdan
de S.T.    |    18 Ian 2018   •   09:25

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan a reuşit cea mai mare performanţă a carierei, calificarea în turul al treilea al unui turneu de Mare Şlem, joi, la Australian Open, după ce a învins-o pe kazaha Iulia Putinţeva cu 1-6, 6-2, 6-3, la Melbourne.

Ana Bogdan (25 ani, 104 WTA) a învins-o pe adversara sa mult mai bine clasată (23 ani, 54 WTA) după două ore şi 7 minute de joc.

Bogdan, care va intra în premieră în top 100 după această victorie, a pierdut primul set fără drept de apel, cu 1-6, şi l-a început cu stângul pe al doilea, fiind condusă cu 2-0. Românca sa mobilizat şi a reuşit o revenire de senzaţie, cu şase ghemuri câştigate la rând.

Românca şi-a asigurat un cec de 142.500 dolari australieni şi 130 de puncte WTA, iar în turul următor o va înfrunta pe câştigătoarea duelului dintre rusoaica Ekaterina Alexandrova şi americanca Madison Keys, cap de serie numărul 17.

Tot joi, în runda a doua la simplu, Sorana Cîrstea a fost învinsă de cehoaica Lucie Safarova (N. 29) cu 6-2, 6-4.

Simona Halep, principala favorită a turneului, va juca joi în turul secund cu canadianca Eugenie Bouchard.

Sursă: Agerpres