Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Oţelul - Dinamo 2-3. "Câinii" câştigă spectaculos duelul cu echipa lui Dorinel Munteanu (VIDEO)

Sursa foto: andrei cristea
21 Mar 2010   •   17:52

Dinamo a revenit la două puncte în spatele liderului CFR Cluj după victoria din partida de duminică de la Galaţi, cu Oţelul. Formaţia din Ştefan cel Mare nu şi-a pierdut concentrarea după victoria din partida cu Steaua şi a câştigat un duel pe cât de dificil pe atât de spectaculos în faţa Oţelului. Golurile "câinilor" au fost marcate de Moţi, Alexe şi Andrei Cristea.
Servant la primul gol al lui Dinamo din derby-ul de miercuri, Boştină a "recidivat" şi duminică. El i-a oferit o pasă de gol, din lovitură liberă, lui Cosmin Moţi, iar fundaşul a deschis scorul cu o lovitură de cap bine plasată. Scorul a devenit 0-2 în minutul 20, când tânărul Alexe a trimis un şut excelent de la 20 de metri şi l-a învins pe Grahovac. Oţelul a revenit în joc în minutul 50, când căpitanul Gabriel Paraschiv a şutat de lângă Moţi, pe lângă Dolha, pentru 1-2. Totuşi, Dinamo a refăcut repede diferenţa, în minutul 55, când Perendija l-a faultat pe Torje, iar Andrei Cristea a înscris din penalty. În minutul 60, Liviu Antal a transformat şi el o lovitură de pedeapsă acordată de Moţi, stabilind scorul final, 2-3.
Atacantul dinamovist Cristea a şters o parte din binele făcut în minutul 81, când a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat de arbitrul Cristi Balaj.

Formaţiile de joc:
Oţelul Galaţi: 12. Grahovac - 3. Râpă, 16. Sârghi, 21. Perendija, 23. Sălăgeanu - 29. Giurgiu, 26. Neagu - 8. Antal, 15. Ibeh (30. Paraschiv '46), 14. S.Ilie (11. Ochiroşii) - 9. Axente (27. Pena '67). Antrenor: Dorinel Munteanu.
Dinamo Bucureşti: 12. Dolha - 14. Molinero, 25. Scarlatache, 4. Moţi, 2. Diabate - 22. Torje, 5. Kone, 8. Boştină (19. Daminuţă '90+1), 20. Ad. Cristea (6. Rus '53) - 17. An. Cristea, 10. Alexe (7. Zicu '70). Antrenor: Cornel Ţălnar.