Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Steaua câştigă primul meci în noua eră Piţurcă, 2-0 cu APOEL Nicosia

Steaua câştigă primul meci în noua eră Piţurcă, 2-0 cu APOEL Nicosia

27 Iun 2010   •   23:50

Steaua Bucureşti a câştigat, duminică, primul meci din această perioadă de pregătiri şi, totodată primul de la întoarcerea pe banca tehnică a lui Victor Piţurcă. "Roş-albaştrii" au învins APOEL Nicosia cu 2-0, prin golurile marcate de Cristi Tănase şi Romeo Surdu. Partida s-a disputat în Austria, unde jucătorii Stelei se află în cantonament.

Echipa pusă în teren de Victor Piţurcă este una care are foarte puţine în comun cu formaţia care încheia campionatul trecut pe locul al cincilea. Numeroasele achiziţii şi-au făcut locul în primul "unsprezece" cu toate acestea, tot doi jucători mai vechi au fost cei care au înscris golurile. Cristian Tănase a deschis scorul în minutul 47, iar Romeo Surdu a stabilit scorul final în minutul 74.

Au jucat:
Tătăruşanu( C.Lungu min 46) - Iordan Todorov( Mustaţă min 60), Florin Gardoş( Al. Iacob min 69), Octavian Abrudan, Ifeanyi Emeghara( Filip min 69) - Dorel Stoica - Bănel Nicoliţă(cpt)( Năstăsie min 70), Alexandru Păcurar( Toja min 46), Mihai Răduţ(Lazar min 77), Cristian Tănase ( Muzac min 80) - Bogdan Stancu ( Romeo Surdu min 46).

?Acest meci a venit prea repede pentru noi, mai avem multe de pus la punct. Din cauza oboselii abia s-au văzut în teren, dar în partea a doua şi-au dat drumul la joc. Sunt mulţumit că nu s-a accidentat nimeni?, a declarat secundul lui Piţurcă, Eugen Neagoe, pentru steauafc.com.