Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Larisa Iordache a câştigat medalia de argint la individual compus la CM de gimnastică

Sursa foto: Foto: Agerpres/Xinhua
de S.T.    |    10 Oct 2014   •   16:20

Larisa Iordache a cucerit medalia de argint la campionatul Mondial din China. După 4 aparate, gimnasta noastră a acumulat 59.765 de puncte, cu puţin sub americanca Simone Biles.

Este prima medalie la individul câştigată de România după 7 ani. Echipa feminină de gimnastică a României s-a clasat în urma cu două zile pe locul 4 la Campionatul Mondial.

La Campionatul Mondial de la Nanning (China), programat între 3 şi 12 octombrie, participă peste 600 de sportivi din 74 de ţări. Competiţia programează finale pe echipe, la individual-compus, dar şi pe aparate, pentru un total de 14 evenimente care vor fi medaliate.