Antena 3 CNN Sport Alte sporturi România, TREI medalii de aur şi DOUĂ de argint la Campionatul Mondial de gimnastică aerobică de la Cancun

30 Iun 2014   •   08:35

România a cucerit trei medalii de aur şi două de argint la Campionatele Mondiale de gimnastică aerobică de la Cancun, din Mexic. După argintul adjudecat pe echipe, medaliile de aur au fost câştigate la perechi mixte, trio şi grup, în timp ce Oana Corina Constantin a luat argint la individual feminin, scrie Agerpres.

Oana Corina Constantin a fost notată cu 22,000, ocupând locul secund, după Lubov Gazov (Austria), cu 22,150 p.

La individual masculin, Mircea Zamfir s-a clasat pe locul 4, cu 21,500, devansat de Josefath Veloz Velazquez (Mexic), 22,450 p, Benjamin Garavel (Franța), 21,975 p, și Daniel Bali (Ungaria), 21,775 p.

În proba de perechi mixte, Marius Ciprian Petruşe şi Maria Bianca Becze şi-au adjudecat aurul, cu 21,125 puncte, fiind urmaţi în clasament de francezii Benjamin Garavel şi Aurelie Joly, 21,100 p, şi de ruşii Denis Solovev și Duhik Djanazian, 20,800. O a doua pereche românească, formată din Dacian Nicolae Barna și Alina Radu, a ocupat locul 7, cu 20,450 p.

La trio, România (Oana Corina Constantin, Anca Claudia Surdu, Andreea Bogati) a câştigat medaliile de aur, cu 21,541 puncte, devansând China 1, 21,350 p, şi Coreea de Sud, 21,100 p.

Cel de-al treilea titlu mondial al României este cel de la grup (Anca Claudia Surdu, Maria Bianca Becze, Andreea Bogati, Oana Corina Constantin, Bianca Maria Gorgovan), unde reprezentantele noastre s-au impus cu 21,705 puncte, fiind urmate în ierarhia finală de Franța, 21,527 puncte, şi China, 21,525 p, etc.

În finala de la dans aerobic, România (Anca Claudia Surdu, Mircea Zamfir, Andreea Bogati, Marius Ciprian Petrușe, Dacian Nicolae Barna, Bianca Maria Gorgovan, Marius Gavriloaie, Alina Radu) a terminat pe locul patru, cu 19,100 puncte, după Rusia, 19,150 p, China, 19,125 p, și Coreea de Sud, 19,100 p.