Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Fenerbahce Istanbul a fost exclusă din Liga Campionilor

Fenerbahce Istanbul a fost exclusă din Liga Campionilor

de M.T.    |    24 Aug 2011   •   19:57

Fenerbahce Istanbul nu va putea participa în ediţia 2011-2012 a Ligii Campionilor, din cauza investigaţiilor care au loc în Turcia privind trucarea mai multor meciuri din sezonul trecut.

Conform Eurosport, într-un comunicat postat pe site-ul oficial al federaţiei turce se arată că Fenerbahce nu are dreptul de a participa în Liga Campionilor. Tragerea la sorţi a grupelor competiţiei va avea loc joi, iar campioana Turciei se afla în urna a treia valorică.

Deocamdată, se aşteaptă o reacţie din partea UEFA privind modul în care echipa din Istanbul va fi înlocuită.

Cea mai iubită echipă din Turcia, Fenerbahce a câştigat titlul de campioană în stagiunea precedentă, însă după finalul campionatului 30 de persoane, printre care şi preşedintele clubului, Aziz Yildirim, au fost reţinute şi vor fi judecate într-un proces în care sunt acuzate de manipularea rezultatelor în 19 meciuri.

Startul noii ediţii de campionat din Turcia a fost deja amânat pentru o lună, până pe 9 septembrie, pentru ca federaţia să-ţi poate duce ancheta la bun sfârşit.