Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Preliminarii CM 2014, grupa D: Ungaria învinge Turcia cu 3-1. România coboară pe locul 3

Sursa foto: Foto: Agerpres/AP
de M.T.    |    16 Oct 2012   •   23:58

Ungaria a revenit pe teren propriu după ce a fost condusă şi s-a impus cu 3-1 în faţa Turciei, anunţându-se principala contracandidată a României la locul 2 în grupa D a preliminariilor Cupei Mondiale din 2014.

După înfrângerea de vineri cu România, turcii nu-şi mai permiteau un nou pas greşit la Budapesta, iar elevii lui Abdullah Avci au început tare meciul de pe stadionul Ferenc Puskas şi au deschis scorul prin Mevlut Erdinc, în minutul 22.

Contrara cursului jocului, maghiarii au egalat după jumătate de oră de joc, graţie reuşitei lui Koman, pentru ca Szalai să le aducă în avantaj pe gazde în minutul 50.

Scorul final a fost stabilit în minutul 58, de Gera, care a transformat o lovitură de la 11 metri.

În urma acestei victorii, Ungaria a urcat pe locul 2 în clasamentul grupei, graţie unui golaveraj mai bun decât cel al echipei României.

În celălalt meci din grupa D, Estonia a obţinut primele puncte din actuala campanie, reuşind să câştige cu 1-0 în deplasarea din Andorra. Unicul gol al partidei a fost marcat de Oper, în minutul 57.

Următoarea etapă este programată pe 22 martie anul viitor, atunci când vor avea loc meciurile Olanda - Estonia, Andorra - Turcia şi marea confruntare pentru locul 2 dintre Ungaria şi România, la Budapesta.

Clasament grupa D:
1.Olanda 12p, 2.Ungaria 9p (10-5), 3.România 9p (8-4), 4.Turcia 3p (4-6), 5.Estonia 3p (1-6), 6.Andorra 0p