Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Viorel Moldovan a debutat cu dreptul pe banca naţionalei de tineret. România a învins Italia cu 2-1, la Ploieşti

Sursa foto: Foto: frf.ro
de M.T.    |    13 Aug 2014   •   21:55

Debut excelent pentru Viorel Moldovan pe banca echipei naţionale de tineret a României.

Pe stadionul Ilie Oană din Ploieşti, micii tricolori s-au impus cu 2-1 în faţa Italiei, într-o partidă amicală.

Ca o ironie, ambele goluri ale echipei României au fost marcate de jucători care evoluează în Italia.

Interistul George Puşcaş a deschis scorul în minutul 30, atunci când l-a învins pe Bardi cu o lovitură de cap din apropiere, în urma unui corner executat perfect de Gabi iancu.

Fostul jucător al celor de la Viitorul, în prezent legitimat la AS Roma, a dublat avantajul României în minutul 44, tot cu o lovitură de cap şi tot după un corner, de această dată executat de Mitriţă.

Rezultatul final a fost stabilit în prelungirile primei reprize, Cataldi executând impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri.

Naţionala de tineret a României face parte din grupa a 6-a în preliminariile Campionatului European din 2015, care va avea loc în Cehia.

Cu două meciuri rămase de disputat, tricolorii ocupă locul 3, cu 9 puncte, în spatele Muntenegrului şi al Germaniei, echipele pe care elevii lui Viorel Moldovan le vor întâlni în această toamnă, pe 4 şi 9 septembrie.