Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal S-au trezit târziu: România a învins Serbia la zece goluri diferenţă

S-au trezit târziu: România a învins Serbia la zece goluri diferenţă

21 Ian 2011   •   09:54

Naţionala masculină de handbal a României a încheiat grupa C preliminară a Campionatului Mondial din Suedia cu o victorie categorică în faţa Serbiei. Elevii lui Vasile Stângă s-au impus la o diferenţă de zece goluri, scor 38-28, însă partida avea ca miză doar palmaresul.

Fără şanse la calificare, România a făcut aseară în Suedia cel mai bun meci al său. Handbaliştilor noştri le-a ieşit totul. După ce s-a făcut de râs în faţa Algeriei când au înscris doar patru goluri în 30 de minute, România a marcat de 20 de ori într-o singură repriză contra Serbiei. A fost însă prea târziu pentru a îndeplini obiectivul, acela de a accede în grupele principale ale competiţiei.

România va juca acum pentru locurile 17-20, următoarea partidă fiind pe 22 ianuarie, cu Slovacia (locul 5 Grupa D), la Kristianstad. În funcţie de rezultat, tricolorii vor înfrunta Egipt sau Austria în ultimul meci, pe 23 ianuarie.