Antena 3 CNN Sport Tenis România a rămas fără niciun jucător la simplu la BRD Năstase-Ţiriac Trophy

România a rămas fără niciun jucător la simplu la BRD Năstase-Ţiriac Trophy

de M.T.    |    22 Sep 2011   •   20:31

Adrian Ungur şi Marius Copil, ultimii doi reprezentanţi ai României la BRD Năstase-Ţiriac Trophy, au fost eliminaţi în optimile de finală ale turneului organizat la Bucureşti.

Ungur a pierdut în trei seturi în faţa brazilianului Joao Souza, scor 6-4, 6-7, 1-6, după ce a avut patru mingi de meci în setul al treilea, una la 5-4 şi alte trei în tie-break.

În sferturile de finală, jucătorul sud-american îl va înfrunta pe italianul Filippo Volandri, care l-a învins cu 6-1, 6-3 pe spaniolul Marcel Granollers, cap de serie numărul 3.

Celălalt român care a evoluat joi, marius Copil, a pierdut clar meciul cu ibericul Pablo Andujar, al patrrulea favorit,scor 2-6, 3-6. Următorul adversar al spaniolului este italianul Alessandro Giannessi, învingător cu 7-6, 0-6, 6-3 în duelul cu portughezul Frederico Gil.

Ultimul sfert de finală al turneului din capitala României se va disputa între germanul Florian Mayer, favorit numărul 2, şi spaniolul Albert Ramos, ambii calificaţi după victorii în trei seturi în faţa lui Carlos Berlocq (Argentina), respectiv Pere Riba (Spania).

Meciul dintre perechea Horia Tecău/Robert Lindstedt (România/Suedia), cap de serie numărul 1, şi cuplul Jordan Kerr/Travis Parrott (Australia/SUA), din sferturile de finală ale probei de dublu, a fost suspendat, joi seară, din cauza întunericului, la scorul 6-3, 2-6, şi va fi reluat vineri.

Acelaşi lucru s-a întâmplat şi în întâlnirea Carlos Berlocq/Lukas Rosol (Argentina/Cehia) şi Julian Knowle/David Marrero (Austria/Spania), cap de serie numărul 4, întreruptă la scorul 4-6.