Antena 3 CNN Sport Tenis Meci colosal în turneul de la Roma. Simona Halep, eliminată în semifinale

Meci colosal în turneul de la Roma. Simona Halep, eliminată în semifinale

de S.T.    |    16 Mai 2015   •   15:38

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 2 WTA, a ratat finala turneului de categorie Premier 5 de la Roma, după înfrângerea în faţa Carlei Suarez Navarro, la capătul unei partide ce a durat mai bine de 2 ore.

Simona Halep a fost învinsă, sâmbătă, cu scorul de 2-6, 6-3, 7-5.

LIVE TEXT

Simona Halep - Carla Suarez Navarro 6-2, 3-6, 5-7

Carla Suarez Navarro se califică în finale.

Navarro reuşeşte un nou break şi va servi pentru câştigarea meciului. Simona Halep - Carla Suarez Navarro 5-6

Navarro egalează. 5-5 în setul decisiv

Halep e la un singur game de calificarea în finală!

Simona Halep - Carla Suarez Navarro,  5-4 în setul decisiv

Break pentru Simona. 4-4 în setul decisiv

Simona luptă. S-au făcut două ore de la startul meciului.

Simona Halep - Carla Suarez Navarro, 3-4 în setul decisiv

Încă un break. De această dată îl reuşeşte Simona   3-3

Continuă seria break-urilor din decisiv! Break pentru Carla Suarez Navarro   2-3

Simona Halep - Carla Suarez Navarro 2-2

Suarez Navarro se distanţează.  Halep - Suarez Navarro 1-2

Halep - Suarez Navarro 1-1, în setul 3

Simona Halep revine cu un re-break!

Break pentru Carla Suarez Navarro. Simona Halep - Carla Suarez Navarro 0-1

ora 14:40 - A început setul decisiv, cu Simona Halep la serviciu.

Set decisiv pentru a stabili câştigătoarea.

Carla Suarez Navarro câştigă setul secund. Simona Halep - Carla Suarez Navarro 3-6

Break pentru Carla Suarez Navarro. După multe greşeli neprovocate, Halep pierde setul 2.

Simona Halep - Carla Suarez Navarro 3-5 în setul secund

Carla Suarez-Navarro e la conducerea setului doi şi apropie la un singur game de câştig.

Suarez Navarro conduce. Simona Halep - Carla Suarez Navarro 2-5

Simona Halep - Carla Suarez Navarro 2-4

Simona Halep - Carla Suarez Navarro în setul secund: 2-3

Simona Halep revine.

Nou break reuşit de Carla Suarez Navarro. Simona Halep - Carla Suarez Navarro 1-3

Simona Halep - Carla Suarez Navarro în setul secund: 1-2

Carla Suarez Navarro se duce la 2-1

Carla Suarez Navarro pare că revine în joc.  Simona Halep - Carla Suarez Navarro 1-1 în setul secund

Simona Halep - Carla Suarez Navarro, 1 - 0 în setul secund

Suarez Navarro dă semne de revenire, însă Simona câştigă fără mari probleme. Românca a început excelent actul secund, cu break, după ce a anulat o minge de 0-1 a adversarei.

ora 13:47 - A început setul secund, cu Carla Suarez-Navarro la serviciu.

Set Halep.  Simona Halep - Carla Suarez Navarro 6-2

Simona e tot mai concentrată, iar Carla Suarez Navarro pare uşor descumpănită de jocul adversarei.

Românca a servit pentru câştigarea primului set.

Simona Halep - Carla Suarez Navarro 5-2- Jucătoarea spaniolă e în cădere liberă.

Sportiva noastră mai face un game excelent. Hai, Simona!

Simona Halep - Carla Suarez Navarro 4-2- Nou break reuşit de Simona

Simona Halep - Carla Suarez Navarro 3-2

Simona Halep este tot mai agresivă şi mai face un break, la 15.

Halep a egalat, încheind game-ul cu un as.

Simona Halep - Carla Suarez Navarro 1-2

Halep revine în joc, răspunzând cu un re-break. Românca e mult mai concentrată.

Simona Halep - Carla Suarez Navarro 0-2

Suarez-Navarro face break-ul!

Simona Halep - Carla Suarez Navarro 0-1

Simona Halep - Carla Suarez Navarro 0-0, 0-0

A început meciul Simona Halep - Carla Suarez-Navarro, cu iberica la serviciu.

Cele două jucătoare au ieşit la încălzire, în câteva minute începe partida.

Ştire iniţială

Meciul dintre jucătoarea Simona Halep, locul 2 WTA, şi sportiva spaniolă Carla Suarez Navarro, numărul 10 mondial, contând pentru semifinalele turneului de la Roma, este programat astăzi, la ora 13.00, conform site-ului oficial al competiţiei.

Carla Suarez Navarro, locul 10 WTA, a învins-o, vineri, cu scorul de 6-3, 6-2, pe sportiva cehă Petra Kvitova, locul 4 WTA, şi s-a calificat în semifinalele turneului de categorie Premier 5 de la Roma, fază în care va evolua împotriva Simonei Halep, locul 2 WTA.

Simona Halep a ajuns în penultimul act al competiţiei italiene după ce a învins-o, vineri, cu scorul de 6-1, 6-0, pe Alexandra Dulgheru, locul 72 WTA, sportivă venită din calificări.

Halep şi Suarez Navarro s-au mai întâlnit de nouă ori până în prezent, scorul fiind de 5-4 pentru jucătoarea română.

În martie, Simona Halep, locul 3 WTA şi a treia favorită atunci, a învins-o, cu scorul de 5-7, 6-1, 6-1, pe Carla Suarez Navarro, locul 13 WTA şi cap de serie numărul 12, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells, aceasta fiind ultima partidă dintre ele.

Totuşi, jucătoarea din Constanţa a pierdut toate cele trei meciuri disputate anterior cu Suarez Navarro pe zgură, aceeaşi suprafaţă ca la Roma. În 2010, în turul I al turneului de la Barcelona, spaniola a câştigat cu 6-4, 3-6, 6-3, apoi în sferturile de finală ale aceluiaşi turneu, ediţia din 2012, cu 6-4, 6-1. Ultimul lor meci pe zgură a fost în turul întâi la Roland Garros, în 2013, când Suarez Navarro s-a impus cu 3-6, 6-2, 6-2.

Ele ar mai fi putut juca şi în optimile de finală ale ediţiei trecute a turneului de la Roma, dar Halep s-a retras atunci înainte de meci, din cauza unei accidentări.

Citeşte şi:

Duel românesc pe zgura de la Roma: Simona Halep, victorie în faţa Alexandrei Dulgheru - 6 - 1, 6 - 0