Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep va urca pe locul 4 în lume, după ce Petra Kvitova a fost eliminată la Roma

de M.T.    |    14 Mai 2014   •   11:18

Simona Halep va ocupa locul 4 în lume, începând de săptămâna viitoare, după ce Petra Kivtova a fost eliminată în turul doi al turneului de la Roma.

Kvitova, locul 6 WTA, a fost învinsă în trei seturi, scor 6-7, 7-5, 3-6, de chinezoaica Zhang Shuai şi nu o mai poate depăşi pe Halep în ierahia mondială.

Astfel, lunea viitoarea, Simona Halep va urca pe locul 4 în lume, o performanţă care nu a mai fost atinsă de nici o altă jucătoare din România.

Halep o va depăşi în clasamentul mondial pe Victoria Azarenka, jucătoarea din Belarus nefiind prezentă la turneul din capitala Italiei.

Finalistă săptămâna trecută la Madrid, Halep va debuta în turneul de la Roma miercuri, miercuri, în turul secund, unde o va întâlni pe americanca Madison Key.