Preşedintele României, Nicuşor Dan, a vorbit, la conferinţa de presă de joi noapte, de la finalul reuniunii Consiliului European şi despre protestele studenţilor din cauza tăierii burselor. Acesta a spus, din informaţiile primită, că "este anormal să numești "de merit" o bursă pe care o primesc 30% dintre elevii din sistem", a spus Nicuşor Dan, la Bruxelles.
La conferinţa de presă de la finalul reuniunii Consiliului, Nicuşor Dan a fost întrebat, fiind olimpic internaţional la matematică, dacă "dintre toate domeniile, e nevoie tocmai de tăieri de burse". El a răspuns că "este anormal să numești "de merit" o bursă pe care o primesc 30% dintre elevii din sistem", referindu-se doar la educaţia pre-universitară.
"Fără să fiu specialist, mi s-a spus că sistemul de burse pre-universitare pe care îl avem în prezent nu există nicăieri în Europa și că este anormal să numești 'de merit' o bursă pe care o primesc 30% dintre elevii din sistem. În plus, criteriul de evaluare este complet lipsit de obiectivitate, având în vedere că acordarea bursei depinde de profesorii pe care îi ai în școală. Acestea sunt problemele legate de sistemul de burse despre care am fost informat", a spus Nicuşor Dan, la Bruxelles
Preşedintele Nicuşor Dan participă la reuniunea Consiliului European, care are loc joi şi vineri, pe 26 şi 27 iunie. Liderii europeni discută despre continuarea sprijinului UE pentru Ucraina, pe mai multe paliere, evoluţiile în procesul negocierilor pentru a ajunge la o pace justă şi durabilă, dar şi despre menţinerea presiunii asupra Rusiei.
Președintele Nicușor Dan a vorbit, de asemenea, despre măsurile de austeritate pregătite de Guvernul Bolojan și cu felul în care vor fi receptate ele de populație.