Antena 3 CNN Externe Trump spune că nu a avut nimic de-a face cu portretul cu el îmbrăcat în papă: „Nu am făcut-o eu. Soției mele chiar i s-a părut drăguț”

Trump spune că nu a avut nimic de-a face cu portretul cu el îmbrăcat în papă: „Nu am făcut-o eu. Soției mele chiar i s-a părut drăguț”

B.C.
1 minut de citit Publicat la 22:35 05 Mai 2025 Modificat la 07:37 06 Mai 2025
trump
Donald Trump a postat vineri pe reţeaua sa Truth Social un portret al său generat aparent de inteligenţa artificială, în care apare îmbrăcat în veşminte papale FOTO: Truth/ Donald Trump

Preşedintele SUA, Donald Trump, a declarat luni, în timpul unei conferinţe de presă de la Casa Albă, că nu el a publicat portretul său generat aparent de inteligenţa artificială, în care apare îmbrăcat în veşminte papale. „Nu am avut nimic de-a face cu asta. Cineva a pus-o pe internet, soției mele chiar i s-a părut drăguț”, a explicat el, potrivit Sky News.

În timpul conferinței de presă, Trump a fost întrebat despre portretul său, în care apare îmbrăcat în veșminte papale, care a stârnit critici în rândul catolicilor.

„Nu am avut nimic de-a face cu asta. Catolicii l-au iubit. Cineva mi-a făcut o poză îmbrăcat ca Papa și a pus-o pe internet. Nu eu am făcut-o, habar n-am de unde a venit, poate a fost AI. Nu știu nimic despre asta. De fapt, soția mea a crezut că este drăguț”, a mai spus Trump.

Imaginea, distribuită vineri seară pe reţeaua sa Truth Social şi pe contul oficial X al Casei Albe, îl înfăţişează pe Trump în haine albe, cu un crucifix din aur şi mitră, pălărie de episcop, şi cu degetul arătător îndreptat spre cer.

Publicarea fotografiei i-a înfuriat pe catolici, care i-au transmis președintelui american „să nu-și bată joc de ei” și că „nu e amuzant”.

×
Parteneri
x close