Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Jenson Button a câştigat Marele Premiu al Ungariei, la cursa cu numărul 200 în Campionatul Mondial de Formula 1

31 Iul 2011   •   17:22

Pilotul britanic Jenson Button (McLaren-Mercedes) s-a impus, duminică, în Marele Premiu al Ungariei la Formula 1, a 11-a etapă a campionatului mondial.

Cursa de pe Hungaroring a reprezentat cel de-al 200-lea Grand Prix din cariera pilotului de la McLaren. Britanicul a reuşit să îl devanseze pe campionul mondial en-titre şi lider al clasamentului Capionatului Mondial, germanul Sebastian Vettel (Red Bull-Renault).

Podiumul a fost completat de spaniolul Fernando Alonso de la Ferrari, care a înregistrat al cincilea timp în calificările de sâmbătă.

Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes), al doilea pe grila de start, a terminat cursa pe locul patru, iar pe cinci a venit australianul Mark Webber (Red Bull-Renault).

Au mai punctat: Felipe Massa (Ferrari), pe locul şase; Paul Di Resta (Force India-Mercedes), clasat al şaptelea, Sebastien Buemi (Toro Rosso-Ferrari), locul opt; Nico Rosberg (Mercedes) - locul nouă şi Jaime Alguersuari (Spania/Toro Rosso-Ferrari), locul zece, ultimul loc în puncte.