Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Sebastian Vettel a câştigat Marele Premiu al Malaysiei de la Sepang

Sebastian Vettel a câştigat Marele Premiu al Malaysiei de la Sepang

10 Apr 2011   •   13:09

Germanul Sebastian Vettel a câştigat Marele Premiul al Malaysiei de la Sepang, cea de-a doua etapă a sezonului 2011 din campionatul mondial de Formula 1. Pilotul de la Red Bull a fost urmat de britanicul Jenson Button de la McLaren şi de compatriotul său Nick Heidfeld de la Renault. Pentru constructorul francez este cel de-al doilea podium consecutiv, după cel obţinut la Melbourne, în urmă cu două săptămâni

Vettel a avut din nou un start senzaţional, poziţia sa de lider nefiind pusă sub semnul întrebării în niciun moment. În schimb, coechipierul său de la Red Bull, australianul Mark Webber, a plecat foarte prost, coborând de pe locul 3 până pe 9. Marele câştigător al debutului cursei a fost germanul Nick Heidfeld, care s-a strecurat până pe poziţia secundă, Lewis Hamilton, Jenson Button şi Vitaly Petrov completând topul primilor cinci.

Cum actualul campion mondial şi-a făcut cursa fără nicio problemă, lucrurile interesante s-au petrecut în lupta pentru celelalte poziţii de pe podium. Jenson Button a condus în propriul ritm, nu a făcut nicio greşeală şi a încheiat pe poziţia secundă, urcând astfel pe locul 2 şi în clasamentul general. Germanul Nick Heidfeld a confirmat începutul bun de cursă şi s-a clasat al treilea, dovedind că rezultatul obţinut la Melbourne de coechipierul său, Vitaly Petrov, nu a fost întâmplător.

Doi foşti campioni mondiali, spaniolul Fernando Alonso şi britanicul Lewis Hamilton, au fost implicaţi într-un incident în turul 46, în urma căruia ambii au pierdut poziţii importante, terminând în cele din urmă pe locurile 6 şi 7, în spatele lui Mark Webber şi a lui Felipe Massa. Top ten-ul a fost completat de japonezul Kamui Kobayashi, germanul Michael Schumacher şi Paul Di Resta, scoţianul de la Force India.