Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Trei fani stelişti loviţi de torţe la Ujpest - Steaua au ajuns la spital (VIDEO)

Sursa foto: fani stelisti
23 Iul 2009   •   23:13

Greu de crezut, dar returul dublei manşe între Steaua şi Ujpest, încheiat cu scorul de 2-1 pentru români, a fost chiar mai tensionat decât turul. La pauza meciului, la scorul de 0-0, suporterii unguri de la tribuna a II-a au aruncat cu torţe în sectorul ocupat de suporterii "roş-albaştri", rănind şase dintre ei. Intervenţia forţelor de ordine asupra românilor i-a înfuriat pe aceştia, ca urmare steliştii fiind evacuaţi din arenă. Trei suporteri români au fost duşi la spital din cauza rănilor suferite.
Şase suporteri stelişti au fost răniţi de artificii la meciul Ujpest - Steaua contând pentru turul II preliminar al Europa League. Artificiile au fost cele care i-au rănit pe români, fiind lansate de fanii echipei maghiare. Trei dintre suporterii români au fost duşi la spital. Partida a fost, de altfel, întreruptă pentru 15 minute, la pauză, din cauza evenimentelor dure care au avut în prim-plan ultraşii români şi maghiari. În cele din urmă, repriza secundă a început, cu întârziere, fără fani stelişti în tribune.