Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Curtea de Argeş - Urziceni 1-2. Unirea câştigă la limită, înaintea partidei cu Sevilla (VIDEO)

21 Noi 2009   •   18:03

Unirea Urziceni a controlat partida cu Internaţional Curtea de Argeş în prima ei parte, însă a avut emoţii pe final, când gazdele s-au apropiat la un gol şi au avut, pentru zece minute, superioritate numerică pe teren. Campioana României s-a impus în cele din urmă cu 2-1 în deplasare, în ultima confruntare înaintea partidei cu FC Sevilla, din Grupa G a Ligii Campionilor.

Bilaşco a deschis scorul pentru oaspeţi în minutul 20, iar Onofraş a dublat avantajul în minutul 40. În minutul 52, Voiculeţ l-a surprins avansat pe portarul Arlauskis şi a redus din diferenţă cu un şut de la peste 30 de metri, mingea lovind şi bara transversală, înainte de a intra în plasă.

În minutul 79, Unirea Urziceni a rămas în inferioritate numerică, după ce arbitrul l-a eliminat pe Bordeanu în urma unei ciocniri cu Daniel Stan. Echilibrul a fost restabilit în minutul 89, când Brandan a căzut în propriul careu lovit de Emmanuel Kone. Asistentul Adrian Vidan a semnalizat faultul, iar centralul Unimătan l-a eliminat pe Kone.

Au evoluat echipele:
Internaţional: 12. Popa - 6. D. Matei, 3. Viera, 29. R. Raţiu, 25. Neagu - 2. Băcilă, 14. Voiculeţ (30. D. Stan '78), 4. Izvoranu (5. E. Kone '43), 8. Vezan, 10. C. Lazăr (24. Frăsineanu '57) - 19. Zăgrean. Antrenor: Ştefan Stoica.

Unirea Urziceni: 1. Arlauskis - 24. Maftei, 6. Galamaz, 4. Mehmedovici, 23. Bordeanu - 17. Semedo, 10. Pădureţu (19. Brandan '81), 18. Ricardo, 30. S. Frunză - 7. Bilaşco (5. Todoran '86), 11. Onofraş (21. Bălan '66). Antrenor: Dan Petrescu.