Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Gaz Metan Mediaş - Poli Iaşi 2-1. Grigoraş: Puteam smulge un egal, dar ar fi fost nemeritat

07 Noi 2009   •   18:13

Gaz Metan Mediaş s-a impus greu în meciul disputat pe teren propriu cu Politehnica Iaşi, în condiţiile în care oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică încă din minutul 30, când Cristi Bratu a primit direct cartonaşul roşu pentru un fault asupra lui Silvăşan.

Medieşenii s-au impus cu scorul de 2-1, după ce Cristian Silvăşan a deschis scorul cu un şut pe sub portarul Brăneţ, în minutul 11, iar Ovidiu Hoban punctat în minutul 86, la capătul unei acţiuni personale de excepţie. Poli Iaşi a înscris golul prin care a egalat la 1-1 cu un minut înainte de pauză, când Miclea a profitat de o respingere greşită a lui Florin Lazăr.

La finalul partidei, antrenorul oaspeţilor, Petre Grigoraş, a declarat că echipa sa putea scoate o remiză, dar că, prin prisma jocului, aceasta ar fi fost nemeritată. "Am avut indisponibilităţi, a trebuit să fac mai multe modificări. Din păcate, am rămas şi în 10 oameni în faţa unei echipe care era neînvinsă de 6 etape. Cred că a fost un spectacol frumos, poate scoateam şi o remiză cu acel şut din final, însă nu ştiu dacă meritam asta", a spus Petre Grigoraş.

Au evoluat echipele:

Gaz Metan Mediaş: 30. Buchta - 8. Buzean (11. Cigan '71), 25. Markovici, 15. Hoban, 19. Lazăr - 5. Munteanu, 21. Todea, 7. Kubala, 17. Dudiţă (10. Bud '54), 22. Pârvulescu (23. Marovici '84) - 77. Silvăşan. Antrenor: Cristian Pustai.

Poli Iaşi: 1. Brăneţ - 13. Cr. Bratu, 15. Mihajlov, 23. Ad. Ilie (8. Ignatov '46), 3. Costache - 28. Cr. Munteanu, 24. Straton (10. Cr. Constantin '68), 18. Miclea - 19. Bârlădeanu, 9. Bâlbă (17. Diarrassouba '79), 11. Bujor. Antrenor: Petre Grigoraş.