Antena 3 CNN Sport Fotbal intern O nouă surpriză în Cupă: Rapid cade victimă celor de la Internaţional Curtea de Argeş

29 Oct 2009   •   20:43

Internaţional Curtea de Argeş s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a produs una dintre surprizele competiţiei şi a învins, cu 2-1, pe Rapid. Deşi antrenorul Ştefan Stoica nu a mizat nici el pe o serie de titulari, Curtea de Argeş a jucat excelent în prima repriză şi a condus cu 2-0 la pauză.

În minutul 12, Daniel Stan i-a pasat lui Claudiu Ionescu, acesta a intrat în careu şi a fost faultat de Bornescu, iar Frăsineanu a transformat lovitura de pedeapsă. Cu şase minute înaintea pauzei, Daniel Stan a majorat avantajul argeşenilor pe tabela de marcaj, înscriind cu o lovitură de cap, după un corner executat excelent de acelaşi Frăsineanu.

Rapid s-a aruncat în ofensivă în repriza a doua, şi-a creat mai multe ocazii la poarta adversă, însă elevii lui Viorel Hizo au reuşit să puncteze o singură dată, prin Buga. În minutul 56, Buga a redus din handicap, cu un şut la colţul lung, expediat din interiorul careului, lateral stânga.

Au evoluat echipele:

Internaţional Curtea de Argeş: 22. Arcaba - 15. G. Matei (7. Răduţ '77), 21. Chiricheş, 4. Izvoranu, 24. Frăsineanu - 26. Abiodun, 14. Voiculeţ, 30. D. Stan (2. Băcilă '60), 20. Ciucur - 18. Cl. Ionescu (28. Nasser Menassel '62), 19. Zăgrean. Antrenor: Ştefan Stoica

Rapid: 33. Bornescu - 13. Păun (2. Helder '68), 28. Ad. Iordache, 23. M. Constantin, 19. Bozovic - 27. Dobroiu (20. Şt. Grigorie '46), 15. C. Lazăr, 6. Matic - 29. Buga, 30. Spadacio, 18. Joao Paulo Pinto (11. Ioniţă '42). Antrenor: Viorel Hizo.