Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Prima victorie în deplasare pentru Ştiinţa: Curtea de Argeş - "U" Craiova 0-1

Prima victorie în deplasare pentru Ştiinţa: Curtea de Argeş - "U" Craiova 0-1

06 Noi 2009   •   22:34

Universitatea Craiova a obţinut prima victorie în deplasare din acest sezon, după ce s-a impus cu 1-0 la Mioveni, în partida cu Internaţional Curtea de Argeş. Acesta a fost totodată primul meci disputat vreodată între cele două formaţii.

După câteva ocazii de fiecare parte, Universitatea Craiova a deschis scorul în minutul 42, când Wobay a pătruns pe dreapta şi i-a centrat în careu lui Dina, pentru o finalizare din şase metri.

În minutul 59, Vezan a şutat în forţă de la 16 metri, dar mingea a trecut un pic peste poartă, astfel că scorul a rămas neschimbat. Gazdele s-au văzut apoi în inferioritate numerică, şapte minute mai târziu, după ce Frăsineanu a primit al doilea cartonaş galben.

Costea a avut golul desprinderii decisive în vârful ghetei de două ori, pe finalul partidei, dar scorul a rămas neschimbat şi Lung a contribuit şi el la acest lucru.

Au evoluat echipele:
Internaţional Curtea de Argeş: 12. Popa - 6. Matei, 3. Viera, 29. Raţiu, 24. Frăsineanu - 2. Băcila, 4. Izvoranu (30. D. Stan '30), 8. Vezan, 10. C. Lazăr (25. G. Neagu '56) - 5. E. Kone (14. Voiculeţ '54), 19. Zăgrean. Antrenor: Ştefan Stoica.

Universitatea Craiova: 21. Lung Jr. - 32. Bădoi, 7. V. Găman, 4. Mitchell, 13. Dilevski - 27. Rose, 6. D. Stoica, 77. Wobay (25. Firţulescu '81) - 20. Dina (8. Şoavă '69), 10. Fl. Costea, 9. M. Costea (11. V. Badea '73). Antrenor: Eugen Neagoe.