Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Rapidul nu iese din ?hibernare? şi Poli Iaşi îi administrează prima înfrângere, 2-1

Sursa foto: petre grigoras
20 Feb 2010   •   21:09

Echipa din Giuleşti a pierdut primul meci al returului la Iaşi, în faţa unei echipe locale întărite serios în pauza de iarnă. Poli Iaşi a condus-o pe Rapid chiar şi la două goluri şi a câştigat, în cele din urmă, trei puncte care o urcă în clasamentul Ligii I cu un loc, până pe poziţia a 11-a.
Cu o formulă mult îmbunătăţită în pauza de iarnă, Poli Iaşi a impresionat în faţa Rapidului. Vali Badea, Andrei Ionescu şi Andrei Onicaş au fost toţi titulari, iar acest lucru s-a văzut în jocul echipei moldovene. Valentin Negru, fostul jucător al Rapidului, a fost autorul primului gol al ieşenilor, în minutul 53, cu un şut de la 16 metri. Doar cinci minute mai târziu, Georgian Păun a dus scorul la 2-0 cu o execuţie pe sub portarul Bornescu, iar misiunea ?giuleştenilor? devea foarte grea. Şi, într-adevăr, Rapid n-a mai putut recupera decât un gol, înscris de Răduţă în minutul 78.
Rapid ratează, astfel, şansa de a egala la puncte, cel puţin temporar, CFR Cluj, Unirea Urziceni şi Steaua şi rămâne cu o zestre de 31 de puncte.
Politehnica Iaşi: 12. Pleşca - 30. Străuţ, 24. Straton, 21. Mihajlov, 3. Costache - 77. A. Ionescu (7. Bârlădeanu '78), 26. V. Negru (22. Al. Buhuşi '77), 5. Onicaş - 11. Bujor, 99. V. Badea, 14. G. Păun (29. Cuciula '87) . Antrenor Petre Grigoraş.

Rapid: 33. Bornescu - 2. Helder, 3. Fernandes, 23. M. Constantin (32. Iencsi '54), 19. Bozovici - 6. Matici (9. Răduţă '63), 15. C. Lazăr - 17. I. Iordache, 30. Spadacio, 7. Cesinha (10. Herea '56) - 11. Al. Ioniţă. Antrenor: Nicolae Manea.