Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Unirea Alba-Iulia - Internaţional 1-2. Argeşenii rămân experţii deplasărilor

Unirea Alba-Iulia - Internaţional 1-2. Argeşenii rămân experţii deplasărilor

Sursa foto: stefan stoica
16 Oct 2009   •   17:40

Internaţional Curtea de Argeş îşi continuă parcursul bizar în acest tur de campionat cu o victorie în deplasarea de la Alba Iulia, scor 2-1. În condiţiile în care a pierdut toate meciurile de acasă, formaţia lui Ştefan Stoica a obţinut al patrulea succes din cinci meciuri în deplasare, graţie golurilor semnate de Stoianof şi Kone.
Gazdele de la Unirea au deschis scorul în minutul 11, când Chiricheş a deviat în propria poartă centrarea venită de pe stânga de la Cristea. Revenirea oaspeţilor s-a lăsat aşteptată până în repriza a doua. În minutul 57, Stoianof l-a executat pe Rotaru cu un şut pe jos după un contraatac - fulger, iar două minute mai târziu Emmanuel Kone a înscris din a doua încercare. În minutul 57, Unirea a rămas în zece oameni, după ce Ionuţ Bălan a fost trimis la cabine pentru o intrare periculoasă, iar meciul s-a terminat cu scorul de 1-2.
Victoria obţinută în deplasare de Internaţional îi urcă pe argeşeni, provizoriu, pe locul al 12-lea în clasament, în timp ce riscă să coboare pe penultimul loc al.
Formaţiile de joc
Unirea Alba Iulia: 38. Rotaru - 6. S. Rădoi (15. Sg. Costea '62), 2. Poverlovici (7. Gh. Grozav '74), 13. Vudajinovici, 23. Bucurică (9. Verdeş '82) - 17. Bălan, 20. Olah, 5. Dâlbea, 14. C. Cristea - 19. Fl. Dan - 18. Veljovici. Antrenor: Adrian Falub.
Internaţional: 12. M. Popa - 15. G. Matei, 3. Viera, 21. Chiricheş (8. Vezan '46), 25. Neagu - 5. E. Kone, 4. Izvoranu, 20. Ciucur (2. Băcilă '46), 10. C. Lazăr (28. Nasser '73) - 11. Stoianof, 7. Răduţ. Antrenor: Ştefan Stoica.