Antena 3 CNN Sport Tenis SIMONA HALEP e în finală la ROLAND GARROS. Victorie fabuloasă obținută de româncă

07 Iun 2018   •   17:51

Simona Halep s-a calificat în finala Roland Garros. Românca s-a impus în două seturi în fața Garbinei Muguruza și își păstrează fotoliul de lider WTA.

Halep (26 de ani) va disputa sâmbătă a patra sa finală de Mare Şlem, a treia la Roland Garros, după cele din 2014 şi 2017, şi a doua din acest an, după ce a fost învinsă de daneza Caroline Wozniacki în finala de la Australian Open.

Simona Halep o va întâlni în finală pe câștigătoarea meciului dintre Madison Keys și Sloane Stephens, ambele jucătoare din Statele Unite ale Americii.

Simona Halep a făcut unul dintre cele mai bune meciuri din carieră, obţinând o victorie clară în faţa numărului trei mondial, după o oră şi 32 de minute.

Muguruza (24 ani, 3 WTA), campioana en titre de la Wimbledon, are acum 3-2 în meciurile directe cu Halep, pe care a învins-o în 2014, în turul al doilea la Wuhan, cu 2-6, 6-2, 6-3, în 2015 în Fed Cup, cu 6-4, 6-3, şi anul trecut în finală la Cincinnati, cu 6-1, 6-0. Singura victorie de până acum a Simonei s-a înregistrat în 2015, în optimi la Stuttgart, cu 3-6, 6-1, 6-3, tot pe zgură. Anul acesta, la Doha, în semifinale, iberica a beneficiat de retragerea româncei, accidentată.

6-1, 6-4. VICTORIE! Simona Halep face break la ZERO și se califică în finala Roland Garros.

6-1, 5-4. Dupa mai multe mingi de break salvate, Halep reușește să își facă serviciul.

6-1, 4-4. Simona face rebreak!

6-1, 3-1. Halep revine de la 15-40 pe serviciul Garbinei. Două mingi de break salvate apoi de iberică, care face 3-1.

6-1, 1-2. Muguruza are două mingi de break și transformă în punct prima ocazie. Iberica pare determinată să forțeze egalarea.

6-1, 1-1. Muguruza își face pentru prima oară serviciul.

6-1, 1-0. Halep duce repede scorul la 40-0 și începe bine setul secund, câștigând pe propriul serviciu la 15.

6-1. SET! Simona Halep obține o nouă minge de set, după care o execută pe Muguruza și face un nou break!

Muguruza ratează minge de 2-5, trimițând din vole în stâlpul care susține fileu. Apoi Halep trimite un lung de linie și obține minge de set, pe care o ratează.

5-1. Dublă-greșeală pentru Simona, care se vede condusă cu 0-30. Revine, dar apoi oferă minge de break. Iar Muguruza face primul ei punct.

5-0. Simona are șansă de 40-0 pe serviciul adversarei, însă arbitrul spune că mingea e în aut. 30-15 pentru româncă. Muguruza egalează, apoi Halep ratează de o minge de break. Jucătoarea noastră își adjudecă însă a doua șansă și face 5-0.

4-0. Halep joacă foarte bine și profită din plin de greșelile adversarei ei.

3-0. Simona Halep-Garbine Muguruza LIVE TEXT la Roland Garros. Simona mai face un break și conduce cu 3-0.

2-0. Halep își face greu serviciul, dar conduce cu 2-0.

1-0. Simona începe bine meciul, cu un break pe serviciul ibericei.

---

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat, miercuri, în semifinalele turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o pe germanca Angelique Kerber, cap de serie numărul 12, cu 6-7 (2), 6-3, 6-2.

Halep şi-a asigurat 780 de puncte WTA şi 560.000 de euro, iar în penultimul act o va înfrunta pe Garbine Muguruza, victorioasă cu 6-2, 6-1 în faţa rusoaicei Maria Şarapova, în alt sfert de finală. Muguruza (24 ani, 3 WTA) are 3-1 în meciurile directe cu Halep, pe care a învins-o în 2014, în turul al doilea la Wuhan, cu 2-6, 6-2, 6-3, în 2015 în Fed Cup, cu 6-4, 6-3, şi anul trecut în finală la Cincinnati, cu 6-1, 6-0. Singura victorie a Simonei s-a înregistrat în 2015, în optimi la Stuttgart, cu 3-6, 6-1, 6-3. Anul acesta, la Doha, în semifinale, iberica a beneficiat de retragerea româncei, accidentată.

Câștigătoarea duelului dintre Halep și Muguruza va obține locul nr. 1 în clasamentul WTA, începând de săptămâna viitoare.