Bucureştenii pot închiria gratuit biciclete în parcurile Herăstrău şi Kiseleff
Primăria Sectorului 1 şi Asociaţia Green Revolution vor redeschide, sâmbătă, în parcurile Herăstrău şi Kiseleff, centrele de închiriere gratuită a bicicletelor în cadrul proiectului "La Pedale", se arată într-un comunicat de vineri, al Primăriei sectorului 1.
Bucureştenii vor fi aşteptaţi de 250 de biciclete, proiectul "La Pedale" fiind suplimentat cu o sută de biciclete faţă de anul trecut, în prezent acestea fiind grupate pe trei categorii, pentru adulţi, adolescenţi şi copii.
Pe baza unui buletin de identitate, un adult va putea primi trei biciclete, perioada maximă de închiriere fiind de două ore. Cetăţenii care vor dori să facă o plimbare trebuie să aducă bicicletele înapoi în stare bună de funcţionare.
"Mersul pe bicicletă a devenit aproape un simbol al civilizaţiei urbane europene din secolul XXI. În marile oraşe din Europa, oamenii au înţeles că lupta cu aglomeraţia din trafic nu poate fi câştigată la volanul automobilului. De aceea, apelează într-un număr cât mai mare la acest mijloc de transport sănătos, curat şi - de ce nu? - eficient. Scopul nostru, al Primăriei Sectorului 1, este tocmai promovarea acestei soluţii europene la traficul din ce în ce mai sufocant din Bucureşti. Ne urcăm pe bicicletă pentru că vrem ca Bucureştiul să semene cu marile oraşe din Europa", susţine primarul Sectorului 1, Andrei Chiliman.
Proiectul "La Pedale" se va desfăşura între 10 aprilie şi 31 octombrie, programul centrelor de închiriere fiind de luni până vineri, între orele 12.00 -19.00, iar sâmbăta şi duminică, între orele 10.00 - 20.00.
Antena3.ro
-
Taxiul cu pedale, la mare căutare în SUA (VIDEO)
19 Sep, 19:51 | 8 comentarii
-
Raportul intermediar privind justiţia din România ar fi unul favorabil. Comisia Europeană publică azi documentul
08 Feb, 08:46 | 0 comentarii -
De ce a refuzat Andreea Paul Vass postul de ministru al Economiei? Vezi explicaţia ANI
08 Feb, 08:29 | 0 comentarii -
Protestele continuă în întreaga ţară. Românii cer demisia lui Băsescu
08 Feb, 07:13 | 0 comentarii -
GSP.roNu încercaţi şi cu dinamită? » Ghid complet cum să distrugi gazonul de pe Naţional Arena!
-
Dacă aveţi elicopter, acum e momentul să-l folosiţi. România, blocată pe TOATE căile de comunicaţie
08 Feb, 07:03 | 0 comentarii -
"Voi lupta să-mi redobândesc gradul de militar". Locotenentul Gheorghe Alexandru va contesta verdictul dat de Consiliul de Judecată
08 Feb, 06:26 | 0 comentarii
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5




.gif)

In parc parca tot mai bine e cu o bicicleta pliabila. Mi-am achizitionat una metropolis, foarte ok. Dupa ce ma plimb, o pliez rapid si gata.
Daca va intereseaza si pe voi, uitati: www.bicicicletepliabile.com