Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal România bate Danemarca și se califică în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin

16 Dec 2015   •   21:25
ROMANIA-DANEMARCA. 31-30. Ada Nechita marchează în ultima secundă a partidei și România se califică în semifinalele Campionatului Mondial de Handbal feminin din Danemarca!

30-30. Neagu are 15 goluri, dar danezele o țin om la om.

29-29. Danezele egalează rapid, în poarta României, Paula Ungureanu nu are o zi grozavă.

29-28. Prima repriză a prelungirilor s-a terminat. Încă cinci minute.

28-28. Nordicele au condus pentru câteva secunde pentru prima dată în meci.

27-27. Cristina Neagu ratează o aruncare de la 7 metri în ultima secundă și meciul intră în prelungiri.

24-24

24-23. Conducem, dar e tot mai greu.

21-19. Suntem în inferioritate, dar reușim să marcăm prin Ada Nechita. Avem nevoie de ajutor din partea porții însă.  Eliza Buceschi marchează și ea.

18-17. Am condus și cu trei goluri, dar danezele nu se predau. Cristina Neagu face un meci minunat.

15-13. Revenim bine în meci, danezele au două jucătoare eliminate

13-13. Începem foarte prost repriza secundă și nordicele egalează.

13-10 la pauză. Româncele au avut un final de repriză perfect, chiar dacă au primit o eliminare de 2 minute pentru Luciana Marin. Cristina Neagu este de neoprit în atac.

10-10. Româncele conduc în permanență până acum, dar danezele revin de fiecare dată

Tricolorele au început bine meciul, au condus și la două goluri, dar au fost egalate în două rânduri de daneze. Nordicele joacă avansat, agresiv, iar jucătoarele noastre se strecoară tot mai greu prin melanjul danez.

6-4.

Naționala feminină de handbal a României înfruntă în această seară Danemarca, echipa gazdă, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial.

Cu puțin timp înainte de startul partidei România - Danemarca, jucătoarea Gabriella Szucs a primit OK-ul medicilor pentru a intra pe teren. Ea a ieşit cu nasul spart după partida din optimi cu Brazilia.

Anunțul a fost făcut pe pagina de Facebook a Federației Române de Handbal.

Accidentata in meciul contra Braziliei, Gabriella Szucs primeste ok-ul oficialilor si va juca in aceasta seara impotriva Danemarcei! Hai România!