Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Scrimă: Ana Maria Brânză a câştigat etapa de Cupă Mondială de la Saint-Maur

Scrimă: Ana Maria Brânză a câştigat etapa de Cupă Mondială de la Saint-Maur

de M.T.    |    03 Mar 2013   •   10:52

Ana Maria Brânză a câştigat etapa de Cupă Mondială la spadă desfăşurată în Franţa, la Saint-Maur.

Românca a învins-o în finală pe unguroaica Emese Szasz, scor 11-6, urmând să primească 32 de puncte în clasamentul Cupei Mondiale pentru acest succes.

Până în ultimul act, vicecampioana olimpică de la Beijing a trecut pe rând de Lis Fautsch (Luxemburg, 15-7), Lin Sheng (China, 11-6), Marzia Muroni (Italia, 13-5), Tiffany Geroudet (Elveţia, 15-7) şi Emma Samuelsson (Suedia, 15-8).

O altă reprezentantă a României, Simona Deac, a fost eliminată în optimile de finală de actuala campioană olimpică, Iana Şemiakina (Ucraina), şi s-a clasat pe locul 15.

Celelalte sportive din ţara noastră au încheiat concursul astfel: Ana Zdanovschi - locul 26, Ioana Adriana Dumitru - locul 31, Maria Udrea - locul 39, Raluca Cristina Sbârcia - locul 71.