Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Liga I. Steaua îşi păstrează avansul în fruntea clasamentului, după 4-1 cu U Cluj

de M.T.    |    20 Oct 2014   •   09:47

Steaua îşi păstrează avansul de trei puncte faţă de principala urmăritoare, CFR Cluj, după ce a câştigat cu 4-1 meciul de pe teren propriu cu Universitatea Cluj, în etapa a 11-a din Liga I.

Campioana a rezolvat problema învingătoarei încă din prima jumătate de oră, prin două goluri marcate de fundaşi. Papp a deschis scorul cu o execuţie acrobatică, în minutul 12, iar Szukala a trimis cu capul în poartă din apropiere, în minutul 31.

Oaspeţii au dat senzaţia că pot păstra suspansul, Bucşa reducând din diferenţă în minutul 59, cu o execuţie spectaculoasă din marginea careului, dar Adi Popa a refăcut avantajul de două goluri în favoarea roş-albaştrilor, în minutul 65.

Cu un sfert de oră înainte de final, golgheterul Ligii I, Claudiu Keşeru, a făcut 4-1, după ce Sânmărtean a trimis în bară dintr-o lovitură liberă.

„Am pierdut la un scor prea mare şi soarta partidei putea fi alta dacă marcam la ocaziile avute. Păcat că nu am fructificat ceea ce am avut împotriva unei echipe ca Steaua. Am luat nişte goluri ciudate, iar pe unele le-am făcut cadou. Mi-aş fi dorit mai mult de la acest meci, chiar credeam într-un rezultat pozitiv”, a spus tehnicianul clujenilor, George Ogăraru.

Fostul jucător al Stelei a recunoscut că „a fost ciudat să vin în postura de adversar în Ghencea” şi a afirmat că „Steaua este cea mai puternică echipă cu care am jucat până acum. O văd câştigând campionatul”.

Tot duminică, Astra Giurgiu a obţinut doar o remiză la Mediaş, împotriva celor de la Gaz Metan, scor 1-1, la debutul lui Oleg Protasov pe banca vicecampioanei.

Gazdele au deschis scorul prin Ciprian Petre, care a transformat un penalty în minutul 59, egalarea fiind adusă de Enache, tot dintr-o lovitură de pedepasă, în minutul 71.

„Astăzi am avut probleme foarte mari, mai ales că nu am avut niciun atacant valid. Din anumite motive nici Fatai şi nici Budescu nu au fost disponibili pentru acest meci şi ne-a fost greu”, a declarat Protasov la finalul întâlnirii.

Rezultate Liga I, etapa a 11-a

CSMS Iaşi - FC Botoşani 2-2 (Coşereanu 2, Onduku 46 / Martinus 29, Codoban 77)
Rapid - FC Braşov 0-1 (Aganovic 84)
Viitorul - Oţelul 3-0 (Mitrea 33 pen, Bonilla 45+1, 70)
Pandurii - ASA Tg. Mureş 1-1 (Momcilovic 79 / Elton 40 autogol)
CFR Cluj - Dinamo 2-1 (Chanturia 20 pen, Guima 83 / Lazăr 3)
CSU Craiova - Concordia 1-1 (Ferfelea 90+1 pen / Wellington 7 pen)
Gaz Metan - Astra 1-1 (C. Petre 59 pen / Enache 71 pen)
Steaua - U Cluj 4-1 (Papp 12, Szukala 31, A. Popa 65, Keşeru 74 / Bucşa 59)

Clasament Liga I: 1.Steaua 28p, 2.CFR Cluj 25p, 3.Petrolul 20p (10j), 4.Astra 20p, 5.Dinamo 19p... 13.U Cluj 11p, 14.Pandurii 11p, 15.Concordia 10p, 16.Rapid 9p, 17.CSMS Iaşi 5p, 18.Oţelul 5p