Antena 3 CNN Sport Off Sport Evgheni Pluşenko se retrage de la CE de patinaj artistic, din motive medicale

Evgheni Pluşenko se retrage de la CE de patinaj artistic, din motive medicale

Sursa foto: Foto: Facebook
24 Ian 2013   •   20:43

Sportivul rus Evgheni Pluşenko, campion olimpic în 2006, s-a retras de la Campionatele Europene de patinaj artistic, după ce s-a clasat pe locul şase la programul scurt, el acuzând dureri la spate, au anunţat organizatorii competiţiei, informează AFP.

Triplul medaliat olimpic, în vârstă de 30 de ani, suferă de probleme cronice la spate, conform buletinului medical citat în comunicatul organizatorilor.

Pluşenko a fost operat la spate sezonul trecut, el fiind supus şi unei intervenţii chirurgicale la genunchi. La sfârşitul lunii decembrie, patinatorul a câştigat campionatele Rusiei, deşi avea dureri.

"Nu poţi să te lupţi cu adversarii cu astfel de dureri", a declarat antrenorul sportivului, Alexei Mişin.

Evgheni Pluşenko a obţinut joi, în programul scurt, un punctaj de 74.82, în timp ce primul clasat, francezul Florent Amodio, a fost notat cu 89.82.