Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep, învinsă cu greu în finala Roland Garros, Maria Sharapova a câștigat titlul în trei seturi

de Mihai Crihan    |    07 Iun 2014   •   19:15

Simona Halep a pierdut în trei seturi, 4 - 6, 7 - 6, 4 -6, finala de la Roland Garros, contra Mariei Sharapova.

Simona era singura jucătoare din competiție care nu cedase niciun set în această ediție a turneului, însă a plecat cu șansa a doua în fața rusoaicei, considerată mai experimentată. Maria Sharapova a reușit să o învingă cu greu pe jucătoarea din România și a obținut astfel al doilea titlu la Roland Garros, după cel din 2012.

Meciul a fost unul foarte strâns, cu multe breakuri din partea celor două jucătoare, și s-a apropiat chiar de recordul de durată dintr-o finală la Roland Garros.

Datorită prezenței în finală, Simona a acumulat suficiente puncte pentru a urca pe locul 3 în clasamentul WTA, începând de luni.

FELICITĂRI, SIMONA!!!

Partida a fost transmisă în direct de Antena 3, în parteneriat cu Eurosport și a fost comentată de Dumitru Hărădău și Cristian Țopescu.

Iată cum a decurs partida, în comentariu Live Text pe Antena3.ro

Set1

Simona Halep - Maria Sharapova  1 - 0
Simona începe perfect meciul, cu un game câștigat pe serviciul rusoaicei.

Simona Halep - Maria Sharapova  2 - 0
Halep câștigă un nou game, pe un prim-serviciu foarte bun.

Simona Halep - Maria Sharapova  2 - 1
Sharapova servește mult mai bine și reușește să câștige game-ul.

Simona Halep - Maria Sharapova  2 - 2
Primul break pentru Sharapova, după trei mingi de break salvate de Halep.

Simona Halep - Maria Sharapova  2 - 3
Rusoaica reușește câteva lovituri perfecte și câștigă cel mai lung game de până acum.

Simona Halep - Maria Sharapova  2 - 4
Primul break pentru Sharapova, care începe să își facă jocul.

Simona Halep - Maria Sharapova  2 - 5
Sharapova arată încă o dată de ce este un adversar incomod pentru Simona, lovituri puternice și bine plasate, care o prind pe româncă pe picior greșit.

Simona Halep - Maria Sharapova  3 - 5
Simona întrerupe șirul rusoaicei și câștigă la 0 acest game.

Simona Halep - Maria Sharapova  4 - 5
Un nou break pentru Simona, care a acoperit excelent terenul, în timp ce Sharapova a făcut mai multe greșeli neforțate.

Simona Halep - Maria Sharapova  4 - 6
Rusoaica se impune în primul set, unul destul de echilibrat, în care Simona a părut depășită la capitolul forță.