Antena 3 CNN Sport Tenis Tecău şi Lindstedt s-au calificat în semifinale la Australian Open. Begu şi Niculescu, eliminate în sferturi

Sursa foto: Foto: Mediafax/AFP
de M.T.    |    24 Ian 2012   •   08:46

Horia Tecău şi Robert Lindstedt au reuşit să se califice în semifinalele de dublu de la Australian Open, după ce s-au impus în faţa perechi americane Scott Lipsky/Rajeev Ram, favoriţi numărul 13.

Cuplul româno-suedez trecut cu bine peste momentele dificile din primul set, când a salvat trei mingi de break, şi a câştigat cu 6-4, 6-4, după o oră şi 16 minute de joc.

În semifinale, Tecău şi Lindstedt, cotaţi cu a şaptea şansă la câştigarea turneului, vor juca împotriva învingătorilor din meciul Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (Polonia) - Bob Bryan/Mike Bryan (SUA).

În turneul feminin de dublu, perechea Irina Begu/Monica Niculescu s-a oprit în sferturile de finală, acolo unde a fost învinsă de cuplul Svetlana Kuznetsova/Vera Zvonareva (Rusia), scor 5-7, 3-6.