Antena 3 CNN Actualitate Madrid ratează şansa urcării pe prima poziţie: Almeria-Real 1-1

Madrid ratează şansa urcării pe prima poziţie: Almeria-Real 1-1

02 Noi 2008   •   22:52

Un gol egalizator al lui Pablo Piatti o lipseşte pe Real Madrid de o victorie în etapa a IX-a din Spania, ca şi de posibilitatea de a deveni campioana temporară în Primera. Cu 19 puncte înainte de acest meci, Real avea nevoie de trei puncte pentru a o egala pe Barcelona, dar nu a reuşit acest lucru. Este a doua oară în două sezoane când Real Madrid nu reuşeşte să câştige pe Mediterraneo, deşi a început în forţă. Golul a venit abia în minutul 38, printr-un gol din plonjon al căpitanului Raul. Deşi părea semnul că Real s-ar putea detaşa, jucătorii nu au reuşit să găsească tempoul potrivit şi la pauză scorul rămâne neschimbat. Între timp, Almeria stătea închisă în apărare. Abia spre finalul meciului, Pablo Piatti a început să arate că echipa sa contează. Cu nouă minute înainte de final, el a reuşit să găsească spaţiul porţii. Scor final Almeria- Real Madrid 1-0 În acest fel, Real Madrid pierde oarecum contactul cu Barcelona în topul Ligii. Pe de altă parte o altă pretendentă la titlul a avut o zi proastă, dacă se ţine cont de faptul că Sevilla a pierdut meciul cu Real Valladolid dupa ce a condus cu 2-0. Cert este că dacă ar fi câştigat Realul ar fi terminat etapa IX pe locul 1 alături de Barcelona, iar acum trebuie să se mulţumească cu poziţia 3-4, la egalitate de puncte cu Valencia. În fruntea clasamentului încep să se contureze pretendentele la titlu, de altfel cele aşteptate: Barcelona, Villarreal, Valencia, Sevilla, Real Madrid şi Atletico Madrid.
Alte rezultate în etapa IX din Primera
Real Valladolid ? Sevilla 3-2
Espanyol Barcelona ? Ossauna 1-0
Recreativo Huelva ? Getafe- 1-1 (fundaşul Cosmin Contra a fost rezervă la Getafe)
Sporting Gijon - Numancia Soria 3-1
Betis Sevilla - Deportivo La Coruna este programat de la ora 22.00.