Cei trei bucureşteni cunoşteau foarte bine muntele şi erau bine echipaţi şi mai făcuseră acest traseu.
Au pornit aşadar către o stână, pe un traseu din Munţii Baiului. După ce au parcurs o bună parte din traseu însă, i-a surprins avalanşa. Bărbatul şi copilul de 13 ani au reuşit să scape. femeia a fost prinsă însă sub nămeţi.
La trei ore după ce s-a dat alarma, salvamontiştii au reuşit să dea de urma copilului şi-a tatălui său. Femeia de 31 de ani era îngropată în zăpadă. Au plecat în recuperararea cadavrului salvamontişti şi jandarmii. S-au ajutat chiar şi de câinii de urmă. Ninsoarea, însă, le-a îngreunat misiunea. Când s-a lăsat întunericul, au fost nevoiţi să abandoneze căutările.
Salvatorii montani avertizează că există pericolul producerii de noi avalanşe pentru că a nins puternic la munte iar stratul nou de zăpadă nu are aderenţă peste cel existent.
Antena 3
Ştiri video recomandate