Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Almeria - Barcelona 0-2. Catalanii au un avans de 6 puncte (VIDEO)

Almeria - Barcelona 0-2. Catalanii au un avans de 6 puncte (VIDEO)

Sursa foto: bojan krkic barcelona
16 Mar 2009   •   06:44

Bojan Krkic a înscris de două ori şi a dus pus Barcelona la şase puncte în faţa clasamentului, din nou. Meciul cu Almeria a fost o reprezentare clasică a jocului în care s-a forţat doar cât trebuie, deşi diferenţa de scor ar fi putut fi mult mai mare.
Tânărul atacant a reuşit golurile în repriza a doua, când blaugrana au ridicat şi mai mult ritmul meciului şi au dominat total.
Pep Guardiola era convins că formaţia avea un moral bun şi a dat o şansă lui Bojan în timp ce Samuel Eto'o a început pe bancă. Lângă camerunez era şi Thierry Henry.

Almeria doar ocazional a pus probleme. De altfel gazdele au avut ocaziile în prima repriză când Barcelona nu era la turaţie maximă. Mai ales că Puyol lipsea din apărare, alături de Eric Abidal şi Gaby Milito.

Oricum pauza a funcţionat pentru catalani, deoarece la şapte minute de la reluare a venit primul gol, când Iniesta l-a găsit pe Messi, care a nimerit bara. Mingea revine la Bojan, care o introduce în plasă.
Doar trei minute mai târziu vine şi al doilea gol, ce a pus capăt meciului.