Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Barcelona - Lyon 5-2. Recital catalan şi calificare în sferturile Ligii Campionilor (VIDEO)

11 Mar 2009   •   23:34

După 1-1 la Lyon, Barcelona a zdrobit în manşa retur a optimilor Ligii Campionilor formaţia franceză, scor 5-2, pentru a fi sigură că nimic nu îi periclitează drumul spre trofeu. Thierry Henry i-a executat rapid pe conaţionalii săi, înscriind două goluri în minutele 25 şi 27, pentru ca Lionel Messi şi Samuel Eto'o să ducă scorul la un incredibil 4-0 cu două minute înainte de pauză.

Makoun a redus din handicap în minutul 44, însă cu greu se putea vorbi despre speranţe pentru repriza a doua. Chiar şi după golul lui Juninho din minutul 48, Barcelona nu s-a temut pentru rezultat, iar golul final a fost marcat în minutul 90 de Keita, nu înainte ca Juninho să fie eliminat pentru două cartonaşe galbene.

Deşi continuă să domine campionatul francez, Olympique Lyon părăseşte încă o dată Liga Campionilor fără o performanţă notabilă.