Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Bologna - Atalanta 2-2. "Dubla" lui Di Vaio, irosită de elevii lui Franco Colomba

Sursa foto: marco di vaio
20 Ian 2010   •   23:26

Bologna a ratat şansa de a se desprinde la şase puncte de vecina de clasaement Atalanta după ce a remizat miercuri, scor 2-2, cu formaţia din Bergamo. Marco Di Vaio le-a dat un avantaj de două goluri gazdelor, dar Atalanta a atătat tărie de caracter şi a revenit în meci, salvând un punct importat.
Fostul atacant al lui Juventus a deschis scorul în minutul 19 al partidei de pe stadionul Renato Dall'Ara şi, tot el, a dublat avantajul în minutul 34. Bucuria gazdelor n-a durat, însă, foarte mult. Thomas Manfredini a egalat practic imediat pentru Atalanta, iar echipa lui Antonio Conte revenea în joc. Avantajul Bolognei nu a rezistat decât până în minutul 60, când Erneso Chevanton a produs inevitabilul şi a marcat pentru 2-2. Remiza lasă Bologna cu trei puncte peste Atalanta în clasamentul Serie A, pe un dezamăgitor loc 17.
Celălat meci al partidei a fost Genoa - Bari, încheiat cu scorul de 1-1.