Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Brazilia învinge Iran cu 3-0. Vezi un super-gol marcat de Alves (VIDEO)

Brazilia învinge Iran cu 3-0. Vezi un super-gol marcat de Alves (VIDEO)

08 Oct 2010   •   13:24

Brazilia a obţinut o victorie confortabilă, scor 3-0, împotriva Iranului, noul selecţioner Mano Menezes obţinând astfel al doilea succes în tot atâtea partide.

Menezes a ţinut doar cinci jucători din echipa cu care Dunga a mers la Cupa Mondială din Africa de Sud, abordând o aşezare mult mai ofensivă. Iar echipa sa a trecut lejer de Iran, la Abu Dhabi, cu goluri din partea lui Alexandre Pato, Daniel Alves şi Nilmar.

Brazilia, la care a debutat şi mijlocaşul de 18 ani Philippe Coutinho, de la Inter Milano, aproape că a fost condusă în primele minute, însă golul lui Mohammad Gholami a fost anulat.

Sud-americanii au preluat apoi conducerea în minutul 14, când Alves a expediat o lovitură liberă incredibilă. Brazilia a controlat partida şi după pauză şi-au făcut debutul Rever, Wesley, Elias şi Giuliano, scorul dublându-se cu 20 de minute înainte de final, când Pato a înscris din pasa lui Elias. Scorul a fost definitivat de Nilmar, pe final.