Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Brescia a revenit în Serie A după o absenţă de cinci ani

Brescia a revenit în Serie A după o absenţă de cinci ani

14 Iun 2010   •   14:50

Brescia a învins Torino cu 2-1 în barajul de promovare şi şi-a asigurat revenirea în Serie A după cinci ani. Prima manşă dintre cele două echipe se încheiase 0-0.

După câteva ocazii rapide în primele minute, de fiecare parte, Brescia a preluat controlul. Cordova a trimis în bară din lovitură liberă, pentru ca după câteva minute Possanzini să şuteze pe lângă portarul Morello pentru 1-0.

În repriza secundă, Ogbonna l-a tras pe Possanzini de tricou în careu şi penalty-ul executat de Caracciolo nu a putut fi parat. La 0-2 şi cu doar 20 de minute la dispoziţie să forţeze prelungirile, tensiunea a răpus echipa din Torino. Oaspeţii au reuşit totuşi să reducă din handicap prin Arma, care a trimis printre picioarele lui Arcari.

Brescia a promovat în Serie A alături de campioana seriei secunde, Lecce, şi de Cesena, echipă clasată pe locul doi.