Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Chievo- Roma 0-1. Romanii nu se opresc - a patra victorie consecutivă (VIDEO)

Chievo- Roma 0-1. Romanii nu se opresc - a patra victorie consecutivă (VIDEO)

06 Dec 2008   •   21:53

Cel mai neperformant atac din Serie A, 7 goluri în 15 meciuri, a încercat sâmbătă să marcheze contra Romei, echipă ce venea după trei victorii consecutive, serie ce a început chiar în derby della Capitale, cu Lazio.. În plus, romanii aveau avantajul statisticii- nu au mai pierdut niciodată la Verona. Minunea pentru Chievo nu a venit nici de această dată.
Meciul a debutat în forță, echipele trecând peste etapa de studiere reciprocă, iar fazele de poartă au venit deja în primele zece minute, din partea Romei. Aceasta de altfel preia conducere jocului, în pofida fazelor timide de poartă ale Chievo.
Cu toate acestea, prima repriză se termină la egalitate. Partea a doua a întâlnirii aduce două echipe foarte imprecise la finalizare. Din aceste faze bâlbâite vin și unele ocazii, dar fără a se modifica scorul.
Reușita vine în minutul 69, când Menez inventează un lob frumos. Imediat după, Roma lasă spațiu de joc, dar Chievo nu găsește poarta, în pofida unui final furtunos.