Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Contra şi Getafe au remizat pe ?Camp Nou?, în faţa Barcelonei

Contra şi Getafe au remizat pe ?Camp Nou?, în faţa Barcelonei

24 Noi 2008   •   13:07

Seria victoriilor pentru Barcelona a luat sfârşit duminică, după ce liderul din La Liga a fost ţinut în şah, pe teren propriu, de formaţia lui Cosmin Contra, Getafe. Cu internaţionalul român integralist, Getafe a dat o replică solidă ?extratereştrilor? şi a obţinut un 1-1 pe Camp Nou, de unde echipe ca Valladolid, Atletico şi Almeria au plecat cu sacul plin de goluri.
Formaţia lui Pep Guardiola măturase tot în cale şi obţinuse nouă victorii la rând în campionat, însă Getafe s-a dovedit a fi o formaţie încăpăţânată, deschizând scorul în minutul 19, prin şutul lui Manu de la 25 de metri.
Barca a forţat un gol egalizator şi a fost răsplătită în minutul 71, când Seydou Keita, nemarcat, a trimis cu capul centrarea lui Daniel Alves. Contra a făcut un meci mare, descurcându-se excelent, atât ca fundaş dreapta, cât şi ca mijlocaş dreapta, în faţa redutabililor adversari direcţi pe care i-a avut pe parcursul jocului: Hleb, Bojan şi Thierry Henry.