Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Cupa Germaniei: Primele două clasate din Bundesliga, eliminate ruşinos

Cupa Germaniei: Primele două clasate din Bundesliga, eliminate ruşinos

28 Oct 2010   •   11:21

Primele două echipe din clasamentul Bundesliga au fost eliminate din Cupa Germaniei de formaţii din ligile inferioare, liderul Mainz 05 căzând pradă Alemanniei Aachen, în timp ce Borussia Dortmund a fost învinsă la penalty-uri de Kickers Offenbach.

Aachen, echipă din liga a doua germană, a condus cu un meritat 2-0 înainte ca Mainz, care în al doilea sezon consecutiv din Bundesliga străluceşte, a reuşit să marcheze şi ea un gol prin ungurul Adam Szalai la jumătatea reprizei secunde. Acela nu a fost însă semnul unei reveniri aşteptate, Mainz cotinuând să aibă probleme în ofensivă, astfel că Mainz s-a impus cu 2-1.

Dortmund a suferit o înfrângere şi mai dureroasă, fiind eliminată de o echipă din liga a treia. Borussia a pierdut cu 4-2 la penalty-uri în faţa lui Offenbach, la capătul unui meci încheiat 0-0.

Iată rezultatele din Cupa Germaniei
FC Bayern München - SV Werder Bremen 2-1
1.FC Köln - TSV München 1860 3-0
FSV Frankfurt - FC Schalke 04 0-1
Victoria Hamburg - VfL Wolfsburg 1-3
TuS Koblenz - Hertha BSC Berlin 2-1
SpVgg Greuther Fürth - FC Augsburg 2-4 (după prelungiri)
1.FC Kaiserslautern - Arminia Bielefeld 3-0
Energie Cottbus - Freiburg 2-1 (atacantul Emil Jula a marcat golul calificării în turul trei)
Alemannia Aachen - FSV Mainz 05 2-1
Hoffenheim - Ingolstadt 1-0
Halle - MSV Duisburg 0-3
Eintracht Frankfurt - Hamburger SV 5-2
Borussia Mönchengladbach - Bayer Leverkusen 1-1 după prelungiri (5-4 la loviturile de departajare)
Offenbach - Borussia Dortmund 0-0 după prelungiri (4-2 la loviturile de departajare)
Elversberg - FC Nurnberg 0-3
Chemnitz - VfB Stuttgart 1-3 după prelungiri

Echipele subliniate s-au calificat în optimile de finală ale Cupei Germaniei, programate la 21 şi 22 decembrie.