Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Dinamo Bucureşti învinge Hajduk cu 3-1, în turul trei preliminar al Europa League

29 Iul 2010   •   23:23

Dinamo Bucureşti a învins Hajduk Split la o diferenţă de două goluri, însă a primit un gol care se poate dovedi costisitor în privinţa manşei secunde din turul trei preliminar al Europa League.

Dinamo s-a impus totuşi mai clar decât o arată scorul, prin golurile marcate de Andrei Cristea, în minutul şase din penalty, Juan Pablo Garat, minutul 40, şi Djakaridja Kone, în minutul 70. Punctul de onoare al croaţilor a fost reuşit de Marin Tomasov, în minutul 63.

Dinamo a început foarte bine meciul şi a ratat de două ori prin Torje în minutul 3, după care mijlocaşul dinamovist a obţinut un penalty, fiind agăţat în careu de portarul Subasic. Andrei Cristea a transformat impecabil lovitura şi Dinamo a luat conducerea pe tabelă, pentru ca apoi să îşi majoreze avantajul după o gafă a portarului Subasic, care a scăpat mingea şutată de Adrian Cristea, balonul a lovit bara, iar fundaşul argentinian Garat a marcat primul său gol pentru "câini".

Portarul croat a salvat golul trei în minutul 63, la şutul de la peste 30 de metri al lui Adrian Cristea. În plină dominare dinamovistă, Tomasov l-a întors pe Pulhac şi l-a învins pe Curcă, scorul final fiind stabilit de Kone cu un şut imparabil sub bară.

Manşa secundă va avea loc la Split în data de 5 august.

Au evoluat echipele
Dinamo: 1. George Curcă - 27. Sergiu Homei, 25. Adrian Scarlatache, 30. Juan Pablo Garat, 3. Cristian Pulhac - 22. Gabriel Torje (8. Cătălin Munteanu, 54), 5. Djakaridja Koné, 29. Ousmane N'Doye, 20. Adrian Cristea - 19. Liviu Ganea, 17. Andrei Cristea (căpitan; 14. Georgian Păun, 77). Antrenor: Ioan Andone.

Hajduk Split: 1. Danijel Subasic - 20. Ante Rezic, 22. Mario Maloca, 5. Jurica Buljat, 17. Ivan Strinic - 18. Mirko Oremus (14. Marin Tomasov, 46), 4. Marin Ljubicic (21. Mario Brkljaca, 44), 11. Srdjan Andric (căpitan), 7. Hrvoje Vejic - 10 Senijad Ibricic, 99. Anas Sharbini. Antrenor: Stanko Poklepovic.